Güldem Temizlik

 
 
   

 

 

BAKAN FAKIBABA, VAN ET KOMBİNASI'NIN TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 20 Ekim 2017 tarihinde Et ve Süt Kurumunca inşa edilecek olan Van Et Kombinasının temel atma törenine katıldı.

Bakan Fakıbaba’nın yanı sıra  Van Valisi  Murat Zorluoğlu,  AK Parti  Van milletvekilleri  Beşir Atalay ve  Burhan Kayatürk, GTHB Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil, Hayvancılık Genel Müdürü Osman Uzun, Et ve Süt Kurumu Genel Müdür V. Ethem Kalın, Bakanlık bürokratları, TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, AK Parti İl Başkanı Zahir Soğanda, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda yetiştiriciler törene katıldılar.

?Et ve Süt Kurumu Van Et Kombinası temel atma törenine katılan Fakıbaba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Türkiye'yi adım adım dolaştığını, insanlarla bir araya gelmeye çalıştığını belirterek, Van'a çok önem verdiğini, uçaktan baktığında da yaşanan değişime tanıklık ettiğini söyledi. Belediye başkanı olarak 2011 depreminden sonra ilk yardıma koşan insanlardan biri olduğunu anlatan Fakıbaba, kent merkezinde esnafı ziyaret ettiğinde insanların gerçekten mutlu olduğunu hayranlıkla izlediğini, bunu Türkiye'nin bütün illerinde de gördüğünü vurguladı.

"Birlik, beraberlik içinde olduğumuz zaman halledemeyeceğimiz hiçbir şey yok." diyen Fakıbaba, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bizim en büyük ihtiyacımız birlik ve beraberliğimiz. Paramız, aklımız, gençlerimiz, kadınlarımız var ama kıskanan, bölmek isteyen insanlar da çok var. Allah'ın izniyle böldürmeyeceğiz, birlikte Van, Urfa, Şırnak, birlikte Türkiye olacağız. Akıl var, beyin, kadın çocuk her şey var ama kıskanan, bölmek isteyen de çok var. Zengin bir ülkeyiz. Bunu istemeyenlere fırsat vermeyeceğiz. Komşularımıza bakıyorum, Allah kimseye vermesin. 3,5 milyonun üzerinde kardeşimizi misafir ediyoruz. Başka vatanımız var mı? Bir bayrağımız var. Gidecek bir yerimiz var mı, olabilir mi? Birlikte inşallah Türkiye'yiz ve yapacağımız çok şey var. Allah bizi başkalarına muhtaç etmesin. Cumhurbaşkanımıza, AK Parti hükümetine, devletimize inanın ve güvenin."

Bazen içte ve dışta sıkıntılarının olabildiğine dikkat çeken Fakıbaba, et fiyatlarıyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

"Fiyatlar açıklıyoruz, fakir insanlar ucuz et yesin. Bakıyoruz ki et bir gün 22 lira oluyor, ertesi gün 28 liraya çıkmış. Ya ne oluyor kardeşim? Allah var ya. 2 gün 22 lira, ertesi gün 28 lira. Biz herkese saygı duyuyoruz ama herkes adaletli davranacak. Bu memlekette herkes adalet tanıyacak, fakir fukaraya gerekli önemi ve ihtimamı verecek. Üreticimizi mağdur etmeden Et Süt Kurumuna üreticiden alacağımız fiyatı açıklayacağız en kısa zamanda. Onları mağdur etmeden fakirin fukaranın yiyeceği bir et fiyatını müsaade edin de bu insanlara kazandıralım ya. Sözüm sözdür. Üreticiyi mağdur etmeyeceğiz ama tefecinin, fırsatçının karşısındayız. Cumhurbaşkanımızın emri var. Aynen söylediği şey şu: 'Fakir kardeşlerim protein alacak, eti ucuza alıp yiyecek. 50-100 liraya et alanlara karşı değiliz ama benim mağdur insanım da kendi bütçesine göre bu eti almak zorunda. İnşallah bunlar yakındır."

Fakıbaba, birlik ve beraberlik içinde siyasetçileriyle, devletiyle, hocalarıyla, halkıyla, basınıyla hep birlikte kararlar alacaklarını vurgulayarak, bundan sonra da desteklemeler konusunda her zaman Vanlıların yanında olacaklarını, çok güzel çalışmalara imza atacaklarını anlattı.

AK Parti Van Milletvekili Beşir Atalay da et kombinasının Van ekonomisi için çok önemli olduğunu vurgulayarak, kente her geldiklerinde bu yönde bir talebin dile getirildiğini hatırlattı.

Yürüttükleri çalışmalar sonucu et kombinasının yeniden kente kazandırıldığını ifade eden Atalay, "Van'da hayat her gün biraz daha güzelleşiyor. Kentte esnafı ziyaret ettiğimizde esnafımızdan 'İşlerimiz iyi.' dediklerini duyduk. Şikâyet almadık. Van'da bu sene ticaret iyi, turizm iyi, terörün de önünün alınmasıyla İran'dan daha fazla turist geliyor ve ekonomi daha canlı. Van'da çok önemli projelere imza atılıyor. Belediyelerimiz çalışıyor, her yerde hizmet üretiliyor." diye konuştu.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu da kentin 2,5 milyar liralık tarımsal üretim değeri, çayır ve mera varlıkları, Türkiye'nin koyun varlığının yüzde 8'ine denk gelen 2,6 milyon koyunu ile ülkenin tarım ve hayvancılık bakımından önemli merkezlerinden biri olduğunu söyledi. Zorluoğlu, kentin tarım ve hayvancılık potansiyelinin tam kullanıldığını söylemenin mümkün olmadığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bölgemizi ve ilimizi uzun yıllardan bu yana birçok bakımdan olduğu gibi ekonomik anlamda da çok olumsuz etkileyen terör hadiselerinin ortadan kaldırılmasıyla yeni mera ve yaylaların çiftçilerimizin kullanımına sunulması, temelini attığımız et kombinası gibi yatırımlar ve cazibe merkezleri programlarıyla yapılacak yeni yatırımlarla ilimizde tarım ve hayvancılığın ekonomideki payının artacağına şüphe yoktur. Hükümetimizin tarım ve hayvancılığa gösterdiği önemin somut göstergesi et kombinesi için hükümetimize müteşekkiriz. 55 milyon liralık yatırımın ilimize kazandırılmasında emekleri olan milletvekillerimize teşekkür ederim."

Konuşmaların ardından program butona basılması ve ikramlarla sona erdi.

2011 yılındaki depremde hasar gören Van Kombinası Tuşba İlçesi Alaköy’de inşa edilecek. 200 bin metrekare arazi üzerinde kurulan yeni Van Kombinası faaliyete geçtiğinde, günlük 70 büyükbaş, 200 küçükbaş kesim ve 900 ton depolama kapasitesi ile Van ve bölgedeki diğer illere hizmet verecek

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, Van Et Kombinasının temel atma töreni için bulunduğu Van’da İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Görentaş’ı makamında ziyaret ederek İl Müdürünü yapmış olduğu özverili ve başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti, daha sonra İl Müdürlüğünden ayrılarak Sahada bir takım işletme ziyaretlerinde bulundu. Diğer yandan Genel Başkan Çelik, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Van’da yapmış olduğu esnaf ziyaretlerine de eşlik etti.

Güldem Temizlik

 
Copyright © 2018 Şırnak İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği. Her hakkı saklıdır.
A: Bahçelievler Mahallesi Cizre Caddesi Altan Apt. Kat:1 No:8  Merkez/Şırnak
Tel    : 0 (486) 216 41 49
Gsm : 0 (546) 603 35 77

Tasarım Faruk Güneş