Güldem Temizlik

 
 
   

 

 

KIRIKKALE İLİ DAMIZLIK KOYUN KEÇİ YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ İSTİŞARE TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Kırıkkale İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından 25 Ekim 2017 tarihinde Antalya’da istişare toplantısı düzenlendi. Kırıkkale Birlik başkanı M. Kürşat Ulusoy’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya HAYGEM Genel müdür Yardımcısı Burhan Demirok, TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, Genel Başkan Yardımcısı Ali İlbaş ve Muhasip Üye Şevket Avcı da iştirak etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan toplantıda Kırıkkale Birliğin çalışmalarını yansıtan bir tanıtım filmi izlendikten sonra Birlik Başkanı Kürşat Ulusoy açılış konuşmasını yaptı. Ulusoy, konuşmasında 50 yetiştirici ile birliğin 5 yıllık çalışmalarını istişare etmek ve hayvancılık fuarına katılmak amacıyla Antalya’ya geldiklerini ifade ederek toplantıya katılımlarından ötürü Genel Müdür Yardımcısı, Genel Başkan ve Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür etti.

Genel Başkan Nihat Çelik de yaptığı kısa konuşmada başarının sırrının birlik ve beraberlikten geçtiğini ifade ederek Bakanlıkla birlikte gece gündüz demeden sorunları çözmeye gayret ettiklerini, küçükbaş hayvancılığın ülkemizin bir milli meselesi olduğunu ve milli meselelerde birlik beraberliğin şart olduğunu söyledi. Genel Başkan Çelik, Merkez Birliğinin düzenlediği toplantı ve etkinliklere Birlik Başkanı Kürşat Ulusoy’un yetiştiricileri temsilen katılım sağladığını ve bundan da büyük memnuniyet duyduğunu belirterek ‘’ Bizi çoban diye küçük görenler dikkate almayanlar vardır. Ben hep söylüyorum çobanlık bir peygamber mesleğidir. Peygamberimizin temel eğitimlerinde çobanlık vardır. Allah’ın lütfu olan bu mesleği yürütmekten gurur duyuyoruz’’ dedi.

Genel Başkan Nihat Çelik’ten sonra bir konuşma yapan HAYGEM Genel Müdür Yardımcısı Burhan Demirok da tarımın ve hayvancılığın özellikle de küçükbaş hayvancılığın çok zor bir üretim dalı olduğunu, küçükbaş hayvancılığın bu ülkenin olmazsa olmazı olduğunu ifade ederek ‘’ 35- 40 yıl önce küçükbaş hayvan et tüketimimiz yüzde 30-35 idi. Bugün ise üzülerek söylüyorum yüzde 10 a düştü. Bir yandan da diyoruz ki kırmızı et açığımız var. Bizim daha çok üretip daha çok tüketmemiz lazım. Küçükbaşta Avrupa’da birinci dünyada onuncu sıradayız. Küçükbaş yetiştiricileri bu ülkenin baş köşesindedir. ‘’ dedi.

Demirok, kuzulara da destek verilmesi çalışmalarının devam ettiğini bütçe imkânları nispetinde konuya yoğunlaştıklarını söyleyerek bir yandan kuzu ölümlerini engellemeye bir yandan da erken kuzu kesimlerini önlemeye çalışacaklarını ifade etti. Genel Müdür Yardımcısı Burhan Demirok, Kırıkkale’de bir koç teke test istasyonunun kurulması için cüzi de olsa bir destekte bulunduklarını, bu konu için 2018 yılında özel olarak yardımcı olacağını belirterek ayrıca çoban desteğinin biraz daha yaygınlaştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından salonda bulunan yetiştiricilerin sorduğu sorulara cevapları verildi. Toplantının sonunda ise Genel Müdür Yardımcısı Burhan Demirok, TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, Genel Başkan Yardımcısı Ali İlbaş ve Muhasip Üye Şevket Avcı tarafından birer yetiştiriciye temsilen birer duvar saati verildi. Ardından Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği tarafından yaptırılan duvar saatleri salondaki tüm yetiştiricilere hediye edildi.

Güldem Temizlik

 
Copyright © 2018 Şırnak İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği. Her hakkı saklıdır.
A: Bahçelievler Mahallesi Cizre Caddesi Altan Apt. Kat:1 No:8  Merkez/Şırnak
Tel    : 0 (486) 216 41 49
Gsm : 0 (546) 603 35 77

Tasarım Faruk Güneş